NLP Uygulama Alanları

Sunumlarda NLP

İş ve/veya eğitim hayatında başarılı olmak için fikirlerinizi etkili bir şekilde sunabilmeniz gerekir. İster bir iki kişilik bir toplantı ister yüzlerce kişilik salon toplantısı veya bir canlı yayın olsun, okul/meslek hayatınızın herhangi bir noktasında sizden bir gruba bir şey anlatmanız istenir.

İlgi odağı olmak çoğu kişi için zordur; NLP, soğukkanlılığı korumada çok büyük bir katkıda bulunacaktır.

İçinde bulunduğunuz durumu değiştirmenin en kolay yollarından biri fizyolojinizi değiştirmektir, çünkü beden ve zihin tek bir sistemdir. Kaygıyla baş etmenin bir yolu da yeniden çerçevelemektir. Hata yapmaktan korkmak ya da bir dinleyicinin anlamadığını düşünmek kaygıya sebep olur. “Dinleyici beni dinliyor” ya da “bir şeyi atlarsam daha sonra eklerim ya da soru cevap bölümünde ele alırım” gibi olumlu düşüncelerle sakinleştirir.

Ruh hali yönetimi dinleyici için de geçerlidir. Dinleyicilerinizin bir duyguyu yaşamasını istiyorsanız onu önce sizin yaşamanız gerekir. Bir konuda heyecan hissediyorsanız bu ses tonunuza ve beden dilinize yansır. Dinleyiciler bunu hemen fark eder ve heyecanınız onlara da bulaşır. İnsanların içinde bulunduğu ruhsal durumun farkında olmak sunum yaparken önemlidir. Mesajınızın karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığını öğrenmenin yollarından biri budur. Eğer uyanıklarsa ve ilgili görünüyorlarsa devam edin. Koltuklarında kıpırdanıp duruyorlarsa ya da sıkılmış görünüyorlarsa tarzınızı değiştirmeniz gerekir. Sunum yapanların çoğu bu sinyalleri algılar, ama NLP eğitimi almış konuşmacıların duyusal keskinlikle ilgili gelişmiş becerileri vardır ve yaptıkları işe yaramadığı takdirde farklı bir şey yapmanın önemli olduğunun bilincindedirler.

Sunum yapmadaki başarınızı artırmak için uygulayabileceğiniz birçok NLP becerisi ve tekniği vardır.

İyi sunum yapmayı öğrenmek son derece yararlı, özgürleştirici ve tatmin edicidir. NLP ile mükemmeli modellemeye ve yaptığınızı geliştirmeye zaman ayırırsanız kazançlı çıkarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir