Koçlukta NLP

Koçlukta NLP

4 Ağustos 2021 0 Yazar: TurkiyeNLP

Son yıllarda hem bireylere yönelik “yaşam” koçluğu hem de iş hayatına dönük “yönetim” koçluğu çok popüler oldu. Önde gelen birçok şirket, personelini geliştirmek için eğitimin yanı sıra koçluğu kullanıyor.

Koçluk yaparken kullanılan NLP teknikleri çabuk sonuç vererek, kimi zaman daha ilk oturumlarda çarpıcı değişimlere yönelik sonuçlar alınıyor.

Ayrıca NLP koçluğu “sorun odaklı” değil “çözüm odaklı” dır. Ters giden şeyler üzerinde durmaz. Bunun yerine danışanın istediği şeylere odaklanmasını ve bunlara ulaşmak için etkin stratejiler geliştirmesini sağlar.

Üçüncüsü, NLP koçluğu teorik değil pratiktir. Probleme ya da duruma yönelik biraz araştırma yapılsa da, amaç danışanı harekete geçirmek, yaptığı şey işe yaramıyorsa farklı bir şey yapmasını sağlamaktır.

Son olarak, bir NLP koçu çalıştığı kişiyi en derin inanç ve değerlerine uygun bir şekilde—yaptığı planlar ona göre tamamen ekolojik oluncaya kadar—düşünmeye ve davranmaya teşvik eder.

NLP olmadan başarılı bir şekilde koçluk yapmak mümkün olsa da, sunduğu araç ve teknikleri kullanmak kesinlikle daha iyi ve daha etkin bir koç olmanızı sağlar.